Folkliga protester, Nyheter

Folkliga protester fortsätter både på gatorna och i landets fängelser

Regimkritiska protester och strejker bröt ut i flera städer över hela Iran under de senaste dagarna. Protesterna förekom trots att landet befinner sig i krigstillstånd. Regimen hade också satt sina repressiva säkerhetsorgan, militären och revolutionsgardet i högsta beredskap sedan starten på det nya läsåret, den 23 september, i syfte att förebygga protester.

Dessutom gick politiska fångars kampanj, ”Tisdagar mot avrättningar”, idag in på sin 140:e vecka. Fångar i 66 utav landets fängelser genomförde idag (tisdag) en hungerstrejk mot avrättningar och dödsstraff. Det efter att ytterligare två fängelser hade anslutit sig till tisdagens protest, enligt kampanjens uttalande.

FN:s människorättsexperter varnade för att regimen systematiskt utnyttjar kriget för att intensifiera förföljelsen av demonstranter. De framhöll också att regimen använder konflikten som förevändning för att dramatiskt öka förtrycket. Det sade chefen för FN:s utredningsgrupp, Sara Hossein, i sitt anförande inför FN:s råd för mänskliga rättigheter, den 23 september.

Ytterligare två fängelser deltar i ”Tisdagar mot avrättningar”

De två nya fängelserna var Darreh Shahr fängelset i Ilam-provinsen och Meshgin Shahr fängelset i Ardebil-provinsen.

I samband med starten på det nya läsåret hedrade kampanjen också de studenter, lärare och professorer som har förlorat livet under de senaste fyra decennierna. De hyllade särskilt dem som regimen dödade när den slog ned det landsomfattande upproret i januari 2026.

Uttalandet uttryckte återigen oro över ökande dödsdomar mot politiska och ideologiska fångar, inte minst de som säkerhetsorganen gripit under de senaste protesterna.

Regimkritiska protester och strejker

Från norr till söder och från öst till väst protesterade deltagarna mot regimens plundring av landet och repressiva politik samt mot sina svåra levnadsförhållanden. Slagorden var riktade direkt mot regimen. Att människor från olika samhällssektorer deltog vittnade om det utbredda missnöjet med prästerskapets styre samt om kraven på förändring och ökade fri- och rättigheter.

I går höll en grupp studenter vid Allameh Tabataba’i universitet protester mot de stigande studieavgifterna. De protesterade dessutom mot repressiva åtgärder från universitetets säkerhetspersonal, särskilt mot kvinnliga studenter.

Studenterna skanderade ”frihetsberövade studenter måste friges”. Studenterna protesterade också mot regimens förtryck och uttryckte sin önskan för ett fritt Iran med sina slagord. ”Hijab och moralpolisen, ned med tyranni”. ”Så länge prästerskapet är vid makten, så kommer detta land att inte bli fri”. De riktade dessutom sitt missnöje över regimens planer att öka studieavgifterna genom att skandera, ”universitetet är varken ett fängelse eller ett bolag; länge leve universitetet”. ”Vi vill inte ha ett vinstdrivet universitet”.

I lördags, den 26 september, höll bilköpare en stor protest utanför ministeriet för industri, gruvor och handel i Teheran. De protesterade mot de långa leveransförseningarna och myndigheternas vägran att svara på köparnas krav. Deltagarna väntar fortfarande på sina fordon av modellen Shahin trots att de har betalat för sina bilar.

Samma dag protesterade personer, som ansökt om bostad i ett stort bostadsprojekt i Lakan, nära staden Rasht, utanför Bostadsstiftelsens kontor i provinsen Gilan.

Protester förekom även bland pensionärer, arbetare och bönder i städerna Isfahan, Kermanshah, Tabriz, Kerman, Yasuj, Najafabad, Mashhad, Mehrestan, Ahvaz, Shush och Bijar.