Motståndsrörelsen, Nyheter

Iran: 11 sympatisörer till Folkets Mojahedin arresterade

Iranska regimen har arresterat 11 sympatisörer till den iranska oppositionsgruppen Folkets Mojahedin mellan maj och juli. Den nya arresteringsvågen följer ökade politiska avrättningar och förföljelse som riktar sig främst mot Folkets Mojahedin och deras anhöriga.

Det tillkännager Iranska nationella motståndsrådet (NCRI) i ett uttalande på lördagen som också identifierar de arresterade.

NCRI, där Folkets Mojahedin också ingår, varnar dessutom för att ödet för några av de frihetsberövade är okänt. Den iranska motståndsrörelsen uppmanar FN, FN:s människorättschef och FN:s särskilda rapportör för Iran att kräva besked från regimen om de frihetsberövades status. Den uppmanar även berörda FN-organ och experter att besöka landets fängelser i enlighet med sina mandat.

Information om de arresterade Folkets Mojahedin-sympatisörer

  1. Abolhasan Gholamreza-Nasab, 42-årig far från Sarbaz. Arresterad i Bam i maj 2026.
  2. Ali-Akbar Karimi, 42 år, elektriker från Chenaran. Gift och har två barn. Arresterad i Chenaran i maj 2026.
  3. Amir-Hossein Baddaghi, 21 år, från Khoy, student vid Tabriz universitet. Arresterad i Uromyieh i maj 2026.
  4. Mahmoud-Ali Arab, 20 år, från Azadshahr i provinsen Golestan. Arresterad i Azadshahr i maj 2026.
  5. Ehsan Sahraei, 45 år, från Shahreza, gift och har två barn. Arresterad i Shahreza i maj 2026.
  6. Alireza Dahmardeh, 18 år, från Ziba Shahr i Zahedan. Arresterad i Zahedan i juni 2026.
  7. Javad Behzadi, 34 år, murare från Firuzabad i provinsen Fars. Far till två. Arresterad i Bushehr i juni 2026. Hans bror, Ehsan Behzadi (29 år), sitter också i fängelset.
  8. Ghazal Sayyadi, 38 år, från Teheran. Arresterad i Andisheh (Teheran) i juli 2026.
  9. Ashkan Mortazavi, 38 år, från Sarpol-e Zahab. Han har en kandidatexamen och är bosatt i Mohammadshahr, Karaj. Arresterad i Karaj i juli 2026.
  10. Benjamin Obaydi, 41-årig förälder från Masal i provinsen Gilan med doktorsexamen i konst. Arresterad i Masal i juli 2026.
  11. Amir-Aslan Mameneh, 20 år, från Ilam. Arresterad i Ilam i juli 2026. Regimen hade arresterat honom tidigare i september 2025.