Det folkliga motståndet i Iran lever vidare trots kriget och ett intensifierat förtryck med massarresteringar och våg av politiska avrättningar. Motståndsenheter kopplade till oppositionen Folkets Mojahedin genomförde förra veckan landsomfattande kampanjer och operationer riktade mot regimens symboler och förtryckarapparat.
Dessa regimkritiska aktiviteter förekom i flera städer, framförallt i Zahedan i provinsen Sistan och Baluchestan.
Motståndsenheterna satte upp plakat på offentliga platser med budskap mot avrättningar och i stöd för politiska fångars pågående kampanj, ”Tisdagar mot avrättningar”. Denna kampanj mot avrättningar och dödsstraff gick förra veckan in på sin 121:a raka vecka.
Plakaten uttryckte också solidaritet med politiska fångar och frihetsberövade demonstranter som sitter i dödsceller.
De hedrade även folkets martyrer och framhöll att det iranska folket strävar efter en demokratisk republik utan shah eller prästerskap. Dessutom varnade de regimen och dess repressiva styrkor för att deras människorättsbrott inte kommer att gå ostraffade och att rättvisa väntar de ansvariga.
Den 14 maj genomförde motståndsenheterna 15 riktade operationer i Teheran, Karaj, Mashhad, Shiraz, Kermanshah, Esfehan, Zahedan och andra städer. De satte bland annat eld på regimens propagandaaffischer, bilder på högsta ledaren, Basijbaser och anläggningar som tillhör underrättelsetjänsten.
Förra veckan bekräftade Folkets Mojahedin även identiteten på åtta medlemmar av sina motståndsenheter som regimen dödade under januariupproret. De åtta dödades när de deltog i protester och operationer mot regimen i flera städer, däribland Teheran, enligt den iranska oppositionen.




