Förenade Föreningar För ett Fritt Iran                                                                                                                                                                                          torsdag 26 februari 2009

                                                                                                                                                                                  

 Hem

Nyheter

Nukleär

   Artiklar

MR

Om FFFI

 Press

 Engagemang

  Bli medlem 

Kultur

Videoklipp

NCRI

Kontakt

  Sök

 Webbmail

       
166 hungerstrejkar vid universitet i Iran  Uppdaterad:08 juni 2008

تعداد دانشجويات اعتصاب‌غذاكننده تربيت معلم به 166نفر رسيدHundratals Studenter vid Lärarskolan i Karaj väst om Tehran, är  i sittingprotest mot det så kallas "press från universitets administration och minskning av elev förmåner". 166 studenter  är i hunger strejk och deras hälsa rapporteras kritisk.

Skolans ansvariga och säkerhetsstyrkan på plats har stängt av vattnet för att öka pressa på strejkande studenter att sluta protesten. Säkerhetsstyrkor hindrar ambulanser för att åka in i området för att ge vård till de hungerstrejkande som deras hälsa är i fara.

 

Hungerstrejk vid universitet i Iran       

Uppdaterad:05 juni 2008

Hundratals Studenter vid Lärarskolan i Karaj väst om Tehran, är i sittingprotest mot det så kallas "press från universitets administration och minskning av elev förmåner".  Mer än 50 av de har hungerstrejkat sedan den 1 juni.

Skolans ansvariga och säkerhetsstyrkan på plats har stängt av vattnet för att öka pressa på strejkande studenter att sluta protesten. Säkerhetsstyrkor hindrar ambulanser för att åka in i området för att ge vård till de hungerstrejkande som deras hälsa är i fara.

Över 800  studenter  konfronterade med säkerhetsstyrkor och uppmanade till  motstånd mot styrkor dem vill ha krig.

Student protest har ökat kraftigt i Iran. Studenter i Iran är en viktig faktor i förändringar i Iran enlig bedömarna.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Interpellation 2007/08:667 EU:s terroristlistor den 9 maj    av Alice Åström (v)

till utrikesminister Carl Bildt (m)

När fallet PMOI diskuterades i riksdagen den 18 januari 2007 i samband med interpellation 2006/07:154 sade sig utrikesministern inte vara tillräckligt insatt i frågan. Utrikesministern lovade då att återkomma med ett mer sakkunnigt svar på den punkten. läs mer

Terrorstämpel hindrar förändringar

Terrorlistningen av Irans största oppositionsgrupp kan snart nå sitt slut då PMOI har tagit sitt fall genom EU:s förstainstansrätt och i brittisk domstol.
 Om PMOI tas bort från listan över terrororganisationer och vägen öppnas för organisationen att bli en verklig kraft för förändring i Iran. Debatterar: LennartFridén, ordförande i Friends of a Free Iran (FOFI)

Sverige kravlöst mot diktaturens Iran För en tid sedan tog socialdepartementet emot en trettonmannadelegation från Iran för att, som det sas, diskutera narkotika- och kriminalpolitik.

Stor seger för Folkets Mujahedin

Uppdaterad:9 maj 2008

NANu är dags att häva terrorist stämpeln

 Nu är dags att också Sverige  häver terroriststämpeln, säger Mojtaba Ghotbi...

Uppdaterad:7 maj 2008

Artiklar/Insändare

Publicerad 11 mars 2008

Presskonferens

NCRI NORDEN AVSLÖJAR

Iranska regimens spionverksamhet i Sverige

Videoklipp
Iran: studentprotest i Shiraz
(Dag 7) (Dag 7)
NCRI
Publicerad 19 februari 2008

Bryssel                                                          Iranska motståndsrörelse avslöjar nya detaljer om Irans kärnvapen program

Mänskliga rättigheter
Publicerad 4 februari 2008

Systrar stenas för äktenskapsbrott i Iran

  Två iranska systrar har dömts till döden genom stening för att ha varit tillsammans med andra män. De förnekar själva att de begått otrohetsbrott.

En kort film om SSF angrep mot studenter i Tehran 

Amnesty
  Publicerad 23 januari 2008

kampanj för att stoppa stening i Iran

I Iran väntar nio kvinnor och två män på att få sin dödsdom verkställd. De har dömts att stenas till döds....

I en rapport på tisdagen uppmanar Amnesty Iran att efterleva det moratorium,

Uppdaterad: 2007-11-12

7 gripna i Iran efter att ha deltagit i ceremoni till minne av massakern på politiska Fångar 1988

 

Engagemang
Uppdaterad: 2007-11-03

En kväll för mänskliga rättigheter i Iran

  Förenade Föreningar för ett fritt Iran bjuder på en aktuell och informativ kväll om Iran där flera riksdagsledamöter och människorättsaktivister deltar.

  Pressmeddelande
  Publicerad 9 februari 2008 Pressmeddelandef

Förenade föreningarFör ett fritt Iran fördömer kraftigt bombattentatet mot vattenstationen

  Artiklar
 

Europaparlamentet kritiserar terrorist stämpeln på PMOI

  Iran: Makten väljer kandidater

 Valet i Iran är ett spel för galleriet och det är makten som väljer kandidater

 

Terroristlistor

 

USA svartlistar iransk general

 

Uppdatera:2007-11-30

Stor seger för Folkets Mujahedin

          
Domstol häver terrorist stämpel

 

Mujahedin stryks från terrorlista

Press statement of the Court of First Instance of the European Communities

Annuling the decision to freeze PMOI funds